Woda toaletowa a perfumowana - różnice

W drogeriach i perfumeriach znajduje się wiele produktów zapachowych. Jak w tym gąszczu znaleźć to na czym najbardziej nam zależy? Perfumy, woda toaletowa, woda perfumowana, woda kolońska, a może woda odświeżająca. Którą z nich wybrać, aby była dla nas najbardziej odpowiednia? Na te i podobne pytania postaramy się pokrótce odpowiedzieć.

Słowo perfumy jest powszechnie używanym zwrotem, gdy mówimy o kosmetykach nadających zapach naszej skórze. W potocznym języku mówimy tak również o wodach toaletowych i perfumowanych. „Perfumy” składają się, między innymi z olejków eterycznych dla których rozpuszczalnik stanowi alkohol. Rozróżnienie nazw zależy właśnie od stężenia olejków zapachowych znajdujących się w produkcie. W momencie kontaktu produktu ze skórą rozpuszczalnik ulega odparowaniu, a olejek zapachowy wraz z substancją wzmacniającą zapach olejku pozostaje na skórze, powodując wrażenie przyjemnego zapachu.

Perfumy właściwe

Zawierają największą dostępną ilość olejków zapachowych. Ich stężenie mieści się w granicach ok. 20% do 43%. Tak duża zawartość tej substancji powoduje długotrwałe utrzymywanie się produktu na skórze, nawet przez kilka dni.

Woda perfumowana

Jest najczęściej wybieranym produktem perfumeryjnym ze wszystkich rodzajów. Jej skrót to EdP – czyli Eau de Parfum. W jej składzie znajdują się olejki eteryczne w stężeniu od 10% do 20%. Dzięki takiej zawartości olejków zapach jest dosyć intensywny, w związku z czym idealnie nadaje się jako perfumy wieczorowe. Utrzymuje się na skórze nawet do 9 godzin (np. woda perfumowana dla kobiet Dior J'adore).

Woda toaletowa

Z francuskiego Eau de Toilette – to znany z opakowań zapachów skrót EdT. Zawiera olejki eteryczne w stężeniu od 5% do 10%, a na skórze utrzymuje się ok. 5 godzin. Woda toaletowa jest mniej intensywna oraz lżejsza niż woda perfumowana, dlatego też często wybierana jest jako zapach na dzień (np. woda toaletowa dla kobiet Versace Bright Crystal).

Woda kolońska

Charakteryzuje się zawartością olejków zapachowych w stężeniu ok. 3% do 5%. W związku z krótkotrwałym utrzymywaniem się na skórze, można stosować ją kilka razy na dzień. Na opakowaniu jest opisana jako EdC, czyli Eau de Cologne (np. woda kolońska dla kobiet Coty Exclamation).

Woda odświeżająca

Zawiera najmniejsze stężenie olejków eterycznych od 1% do 3%. Na półce możemy ją znaleźć pod nazwą Eau de Solide, jej skrót to EdS. To tzw. mgiełka do ciała. Pozostawia na skórze subtelny i delikatny zapach (np. mgiełka do ciała dla kobiet Victoria's Secret Endless Love).

Dla większości z nas przy wyborze „pachnidła” jednymi z najważniejszych czynników są: czas utrzymywania się zapachu na skórze i jego cena. Im większa zawartość olejków eterycznych, tym wyższa jest cena, ale też trwałość. Należy jednak pamiętać, że czas utrzymywania się zapachu jest też uzależniony od pH naszej skóry. Dlatego, w ramach testu, przed zakupem warto kupić próbkę wybranego produktu i sprawdzić jak pachnie na naszej skórze i jak długo się na niej utrzymuje.

Nasza rada

Chcesz przedłużyć trwałość zapachu? Jeśli tak, pamiętaj o:

  • właściwej pielęgnacji skóry - na odpowiednio nawilżonej skórze zapach utrzymuje się zdecydowanie dłużej,
  • kosmetykach z linii uzupełniającej – balsamy, kremy czy żele pod prysznic z tej samej gamy zapachowej co perfumy pozwolą zintensyfikować ich zapach, a tym samym przedłużą ich trwałość,
  • spryskaniu „perfumami” włosów – zapach utrzymuje się na nich naprawdę długo!

A Wy? Jakie macie sprawdzone sposoby na zachowanie trwałości perfum na skórze?