Światowy dzień pocałunku

_DSC0705Pocałunek, to jedna z najprzyjemniejszych czynności na świecie i co jest jeszcze fajniejsze, możemy wykonywać ją każdego dnia! Pocałunek ma wiele form i nadaje się mu różne znaczenia, w zależności od sytuacji. Całujemy nasze dzieci aby okazać im miłość, swoich partnerów okazując im czułość, a także całujemy bliskich na pożegnanie i przywitanie. 6 czerwca to Światowy Dzień Pocałunku i tego dnia nie musimy martwić się o to, czy wypada, czy nie. Bez skrupułów możemy tego dnia pozwolić sobie na zdecydowanie więcej całowania!

Światowy Dzień Pocałunku został ustanowiony w latach 90., do tej pory jednak nie wiadomo, kto był pomysłodawcą tego święta. Spekuluje się, że pomysłodawcą była firma stomatologiczna, ale te informacje nie zostały potwierdzone. ONZ tak spodobał się ten pomysł, że postanowili 6 czerwca zrobić ogólnoświatowym dniem pocałunku. Co ciekawe pocałunki mają różne znaczenia w zależności od tego kogo i z jakiej okazji całujemy. Nie zawsze muszą mieć podtekst seksualny, za ich pomocą możemy wyrażać podziw, dziękować czy okazywać sympatię. Całowanie to bardzo ciekawe zjawisko, dzięki któremu w naszym organizmie zachodzą niezwykle pozytywne zmiany.

Codzienna czynność nacechowana jest tak wielką dozą pozytywnych skojarzeń, że serdecznie zachęcamy do intensywnego wykorzystania tego cudownego święta. A my z okazji tego święta przygotowaliśmy dla Was LISTĘ 11 CIEKAWYCH FAKTÓW O CAŁOWANIU:

 1. Ludzie, którzy są całuśni podobno żyją aż pięć lat dłużej! Podczas całowania człowiek oddycha szybciej, do jego płuc dostaje się więcej tlenu, wzrasta puls i produkcja serotoniny – jesteśmy więc bardziej szczęśliwi!
 2. Usta oraz język posiadają 100 razy więcej nerwów niż np. palce. Nie bagatelizuj pocałunków – przynoszą zdecydowanie bardziej intensywne doznania.
 3. Podczas całowania spalamy od 3 do 12 kalorii na minutę. Całkowanie to świetny trening! Nie dość, że spalamy kalorie, to jeszcze pracuje aż 29 mięśni twarzy.
 4. Najważniejszym pocałunkiem w historii ludzkości jest pocałunek Judasza, który w ten sposób wydał Jezusa na śmierć.
 5. W średniowieczu umowy pieczętowano nie tylko podpisem, ale i… pocałunkiem! Co ciekawe w ten sposób zatwierdzano pisma wagi Państwowej!
 6. Całowanie bardzo pozytywnie wpływa na dobry sen! W związku z czym zalecamy nie zapominać o pocałunku (lub pocałunkach!) na dobranoc.
 7. Rekordowy czas trwania pocałunku to 58 godzin 35 minut i 58 sekund!
 8. Całowanie poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego w organizmie.
 9. 28 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Całowania się.
 10. Filematologia – to nauka zajmująca się zagadnieniem pocałunków.
 11. Całowanie przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, pozytywnie wpływa na krążenie i pomaga zniwelować nadmiar stresu.

Mamy nadzieję, że tego dnia pocałujecie kogoś wyjątkowego!