Skuteczność płynu i żelu do dezynfekcji rąk - jakie stężenie alkoholu jest skuteczne?

Skuteczność płynu i żelu do dezynfekcji rąk - jakie stężenie alkoholu jest skuteczne?

Wiadomości o tym, że w sklepach zaczyna brakować żeli antybakteryjnych do rąk, docierają do nas z każdej strony. W obliczu obecnej sytuacji ciężko się temu dziwić. Ludzie w celu jak najlepszego zabezpieczenia się przed koronawirusem wykupują zarówno maseczki ochronne, jak i żele dezynfekujące. W końcu na każdym kroku przypomina nam się o konieczności odkażania rąk po każdym zetknięciu z potencjalnie niebezpieczną rzeczą. Należy podkreślić, że skuteczny preparat antybakteryjny powinien zawierać w składzie 60-80% alkoholu - tylko wówczas będzie on chronił przed bakteriami i wirusami, w tym również przed tym, którego obecnie wszyscy się obawiają, a więc przed koronawirusem. W preparatach do dezynfekcji rąk wykorzystuje się alkohol etylowy i izopropylowy, nieraz n-propanol.

Żel antybakteryjny a płyn do dezynfekcji rąk

Pojęcia żel antybakteryjny i płyn do dezynfekcji rąk są stosowane praktycznie naprzemiennie. Tymczasem nie do końca tak powinno być. Żel antybakteryjny może być nazywany również płynem dezynfekującym, ale nie na odwrót. Żel ma lepką konsystencję, podczas gdy płyn nie. Żel posiada w składzie również substancje pielęgnujące, które zapobiegają przesuszaniu skóry.

Płyn do dezynfekcji ma prostszy skład. Mówiąc najprościej, jest to rozwór wodny z alkoholem. Preparaty tego rodzaju mają nieco silniejsze działanie i mogą wysuszać skórę nie zawierają one w podstawowym składzie preparatów nawilżających skórę. Płyny do dezynfekcji najczęściej są wykorzystywane w szpitalach, przychodniach i nie tylko.

Preparaty tego rodzaju są w stanie skutecznie nas ochronić przed drobnoustrojami, jednakże istnieją pewne czynniki, które zmniejszają ich skuteczność. Przede wszystkim sporo osób za rzadko myje ręce lub robi to niedokładnie. Należy mieć na uwadze, że ręce powinno się myć przez 30 sekund i ważne by, nie pomijać żadnych fragmentów skóry. Noszenie biżuterii oraz za długie paznokcie również mogą przeszkadzać - pod powierzchnią znajdują się drobnoustroje, których nie usuniemy podczas dezynfekcji czy podczas mycia rąk.

Czy żele antybakteryjne są skuteczne?

Preparaty do dezynfekcji rąk niszczą drobnoustroje, a tym samym zapewniają odpowiednią ochronę przed bakteriami i wirusami. Na rynku dostępnych jest masa żeli antybakteryjnych, które są obecnie masowo kupowane. Należy jednak podkreślić, że samo słowo „antybakteryjne” nie jest tożsame z tym, że preparat poradzi sobie również z wirusami. Nieraz bywa tak, że środki dezynfekujące działają na bakterie, a na wirusy już niekoniecznie. Wirusy są bowiem bardziej odporne na środki tego rodzaju. Jak jest z koronawirusem? Czy żele antybakteryjne chronią przed koronawirusem? Na szczęście tak - wynika to z faktu, że budowa koronawirusa jest prosta. Zewnętrzna warstwa SASR-CoV-2 składa się z lipidów, a alkohol obecny w środkach do dezynfekcji niszczy ją, a tym samym zabija wirusa.

Należy jasno podkreślić, że obecnie żel do dezynfekcji rąk warto mieć przy sobie w każdej sytuacji, jednakże równie istotne jest mycie rąk mydłem i to możliwie jak najczęściej i jak najdokładniej. Po umyciu rąk należy je zdezynfekować żelem antybakteryjnym. Ważne, by po umyciu, ręce dokładnie osuszyć i dopiero wówczas zastosować taką ilość preparatu dezynfekującego, aby pokryła całą powierzchnię dłoni i dokładnie go wcierać. Po 30 sekundach ręce są odpowiednio zdezynfekowane.