Szwedzka marka niszowych perfum Byredo

Szwedzka marka niszowych perfum Byredo

Byredo to jedna z najpopularniejszych, szwedzkich marek kosmetycznych, słynąca z produkcji niepowtarzalnych, oryginalnych perfum niszowych. Firma powstała w 2006 roku w Sztokholmie, z inicjatywy Bena Gorhama – artysty pracującego początkowo jako projektant wnętrz, a następnie jako założyciel i dyrektor artystyczny marki Byredo. W asortymencie domu perfumeryjnego Byredo znajdziemy przede wszystkim kompozycje zapachowe o aromacie inspirowanym malowniczymi obrazami z podróży Gorhama do rodzinnego miasta w Indiach, gdzie powietrze przepełnione jest intensywnym zapachem przypraw i kadzidła. Perfumy projektowane przez markę Byredo w znakomity sposób odzwierciedlają minimalizm krajów skandynawskich, jak również hinduską egzotykę i tajemniczość. Mottem wyznawanym przez Bena Gorhama są słowa: „mniej to czasem więcej”, które w znakomity sposób oddają charakter niszowych, niepowtarzalnych perfum Byredo. Kompozycje zapachowe sygnowane logo marki Byredo dostępne są w wybranych sklepach w zaledwie dziewięciu krajach na świecie. Perfumy 1996 to przeniesienie na język zapachu zdjęcia wykonanego w tamtym roku przez czołowych fotografów mody, Inez van Lamsweerde i Vinoodh Matadin. Wizerunek małej dziewczynki, Kirsten, będącej ucieleśnieniem piękna i niewinności, jednocześnie wzbudza niepokojące konotacje – dziecko ma pomalowane usta i ekstatyczny wyraz twarzy. Aby zawrzeć te koncepcje w zapachu twórcy nadali mu mroczny, ambrowy charakter, dodając piękne nuty fiołka, irysów i jagód jałowca.

Gypsy Water to wynik fascynacji jego twórcy kulturą Cyganów. Odzwierciedla cygański styl życia i jest pełen mistycznych nut drzewnych. To zapach czysty, transparentny. Początkową lekkość kompozycji przełamują nuty ambry, wanilii oraz drzewa sandałowego, które nadają całości głębi i pełnI.
Dwa najnowsze zapachy Oud Immortel oraz Accord Oud skomponowane zostały w oparciu o nuty oud, niezwykłego drzewa, które od wieków wykorzystywane jest do tworzenia tradycyjnych hinduskich kadzideł i zapachów. Kiedy wyjątkowo lekkie drewno w sercu pnia drzewa aguilaria zostaje zainfekowane rzadkim rodzajem pleśni, broni, się produkując ciemną, bardzo wonną żywicę. Ta ciemna substancja to właśnie oud, inaczej zwana agarwood. Wyróżnia ją złożony zapach, niepodobny do żadnego innego naturalnego składnika. Oud Immortel to drzewny zapach, któremu dymny efekt zapewnia mieszanka paczuli i papirusu.
Byredo Mojave Ghost to orientalno - kwiatowe perfumy dla kobiet i mężczyzn. Drzewna kompozycja o lekkim i czarującym charakterze, która bardzo powoli ujawnia swoją prawdziwą intensywność. Oszałamiające nuty głowy stanowią połączenie ketmii piżmowej ze słodką, świeżą pigwicą jamajską. Delikatny pudrowy fiołek rozwija płatki, ukazując miękkie i długo wyczuwalne drzewo sandałowe, rozjaśnione świeżą magnolią.