Owocowe nuty zapachowe

Nuty owocowe w perfumach stały się w ciągu ostatnich kilku lat niezwykle popularne. Stanowią podstawę większości wyprodukowanych zapachów w XXI wieku. To składniki, które poza nutami cytrusowymi, sprawdzają się do większości kompozycji zapachowych. Perfumy, które opierają się w większości na owocach, pachną bardzo apetycznie i często określa się je mianem zapachów dla smakoszy.

Choć często można spotkać owocowe perfumy, to pozyskanie ich zapachu wcale nie jest takie łatwe. Ze względu na dużą zawartość wody, ekstrakty owocowe pozyskiwane są za pomocą rekonstrukcji, ponieważ większość owoców jest po prostu odporna na klasyczne pozyskiwanie zapachów jak ekstrakcja czy destylacja.

Kiedy stosuje się nuty owocowe?

Owoce sprawiają, że perfumy zyskują słodkości, stają się bardziej soczyste i dynamiczne, ale też lekkie i odświeżające. Bardzo często wykorzystuje się nuty owocowe do produkcji słodkich, subtelnych i orzeźwiających perfum do codziennego użytku. Owoce nadają perfumom delikatności i stosuje się je do złagodzenia niektórych cięższych akordów. Wszystko zależy oczywiście od owocu, ale część z nich dodaje perfumom świeżości (np. cytrusy), ciężkości (np. wiśnie) czy słodkości (np. brzoskwinie). Stosowanie owocowych nut zapachowych, daje niesamowite pole możliwości, a gotowe zapachy mogą nabrać tajemniczości, stać się ciepłe i otulające, ale i słodkie, ciężkie i przytłaczające. Najczęściej zestawia je się z nutami kwiatowymi, łącząc unikatowe i niepowtarzalne kompozycje. Intensywne, korzenne i pikantne nuty przypraw przeplatane owocami i wanilią często stanowią bazę wykorzystywaną do produkcji wieczorowych, mocnych kompozycji.

Owocowe nuty zapachowe najczęściej można jednak spotkać w lekkich, świeżych perfumach na wiosnę i lato. Wody toaletowe, wody perfumowane bardzo często bazują na orzeźwiających, lekkich owocach dzięki czemu sprawdzają się do stosowania na co dzień.

Najczęściej wykorzystywane nuty owocowe:

  • brzoskwinia,
  • jabłko,
  • liczi,
  • gruszka,
  • porzeczka,
  • malina,
  • wiśnia i czereśnie.

Zapachy owocowo-kwiatowe zdominowały rynek w ostatnich latach, ze względu na swoją neutralność. Marki często tworzą kompozycje przemyślane, bezpieczne, które będą pasować większości użytkowników, dzięki czemu zapewniają sobie grono stałych klientów. Takie zapachy są często odpowiednie zarówno dla młodego i dojrzałego odbiorcy, ponieważ są nienachalne i można je stosować na każdą okazję.

Polecane przez nas perfumy z nutami owocowymi:

KENZO WORLD Kenzo, WorldGIVENCHY HOT COUTURE Givenchy, Hot CoutureDKNY BE DELICIOUS DKNY, Be Delicious