Nuty zapachowe - cytrusy

Nuty cytrusowe to jedne z najstarszych i najbardziej popularnych zapachów wykorzystywanych do produkcji perfum na całym świecie. Bardzo często nazywane są nutami zielonymi. Cytrusy nadają perfumom świeżości, sprawiają, że zapachy stają się orzeźwiające i pobudzające. Stanowią eleganckie, czyste kompozycje pełne świeżości. Takie perfumy bardzo często pozytywnie wpływają na nasz nastrój, poprawiają humor i sprawdzają się do noszenia na co dzień niezależnie od pogody. Chociaż najczęściej po takie zapachy sięgamy wiosną i latem.

Najpopularniejszą metodą pozyskiwania olejków cytrusowych jest tłoczenie na zimno, które stosowane jest przez większość perfumiarzy. Olejki można otrzymać również poprzez ekstrakcję rozpuszczalnikami lotnymi albo po prostu za pomocą destylacji z parą wodną. Uzyskane w ten sposób olejki cytrusowe są ostre, intensywne i mocno wyczuwalne zaraz po odkręceniu flakoniku. Wynika to z faktu, że najczęściej znajdują się w górnych nutach głowy i dość szybko się ulatniają. Dzięki temu dają wrażenie orzeźwienia i pobudzenia zaraz po spryskaniu skóry perfumami.

Kiedy stosuje się nuty cytrusowe?

Nuty cytrusowe przełamują słodycz zapachów i dodają kompozycji odrobiny przyjemnej cierpkości. Doskonale komponują się z nutami kwiatowymi i orientalnymi tworząc dzięki temu unikatowe połączenia. Nuty cytrusowe często są wykorzystywane do słodkich i często nawet orientalnych kompozycji, ale przede wszystkim można odnaleźć je wśród zapachów typowo sportowych czy unisex. Mieszanki perfum, w których skład wchodzą zapachy cytrusowe najczęściej zawierają akordy owoców limetki, pomarańczy, pomelo, grejpfruta, bergamotki i od niedawna również granatu, yuzu i hassaku. W grupie tych zapachów znajdują się jednak nie tylko owoce, ale i składniki pochodzenia roślinnego takie jak chociażby werbena, czy dość popularna trawa cytrynowa. Przy tworzeniu zapachów męskich nuty cytrusowe najczęściej komponowane są z mocnymi akordami nut drzewnych, ziołowych i pikantnych intensywnych przypraw. Natomiast przy kobiecych perfumach najczęściej są to połączenia z nutami kwiatowymi i owocowymi.

Nuty cytrusowe dzieli się na pięć mniejszych zbiorów zapachowych:

  • Cyrusowo-kwiatowy
  • Aromatyczno-cytrusowy
  • Drzewno-cytrusowy
  • Szyprowo-cytrusowy
  • Pikantno cytrusowy

Jako ciekawostka warto wiedzieć, że samo pojęcie nut cytrusowych wywodzi się z mitologii greckiej. Te nuty zostały określone jako gama zapachów z owoców hesperydowych. Hesperydy w mitologii greckiej to Nimby Zachodzącego Słońca, które strzegły ogrodu bogów, w których rosła jabłoń ze złotymi jabłkami. Stąd nuty cytrusowe w świecie perfumiarzy zwane są nutami hesperydowymi.

Nuty cytrusowe stanowią główny składnik wielu najbardziej popularnych perfum, które od lat cieszą się popularnością wśród użytkowników.

Polecane przez nas perfumy z nutami cytrusowymi:

Armani - Acqua Di Gioia

DKNY - Be Delicious Fresh Blossom

Chanel - Coco Mademoiselle