Kwiatowe nuty zapachowe

Kwiatowe nuty zapachowe w perfumach, to absolutna podstawa pięknego zapachu. Różnorodność kwiatów umożliwia stworzenie niepowtarzalnych, łagodnych propozycji. To właśnie kwiaty stanowią kluczową rolę w produkcji perfum i są jednym z najważniejszych składników większości kompozycji zapachowych. Kwiatowe wonie mogą uspokajać, zapewniać uczucie uniesienia i… poprawiać humor!

Nuty kwiatowe z łatwością łączą się z większością kompozycji od lekkich, dziewczęcych woni, przyjemnych wód kolońskich, po mocne i intensywne zapachy orientalne. Ich unikatowość polega na uniwersalności, która umożliwia ich dopasowanie do dowolnych nut zapachowych. Kwiatowe zapachy pozyskuje się w sposób naturalny (np. nagietek, lawenda, nieśmiertelnik) lub za pomocą destylacji, enfleurage czy poprzez ekstrakcję rozpuszczalnikową (np. róża, jaśmin). Większość zapachu kwiatów można pozyskać po prostu z naturalnych źródeł i właśnie dlatego są tak często stosowanie do produkcji perfum od zarania dziejów. Istnieją jednak kwiaty, których zapachy można stworzyć jedynie za pomocą repliki laboratoryjnej z użyciem półproduktów. Do tej grupy kwiatów należą między innymi: narcyz, hiacynt, fiołek, konwalia, piwonia czy frezja. Wielu producentów stosuje ten sposób uzyskania zapachów, bo efekt końcowy jest bardzo naturalny.

Kiedy stosuje się kwiatowe nuty zapachowe?

W przeciwieństwie do nut cytrusowych, które orzeźwiają - kwiatowe aromaty dodają zapachom lekkości  i łagodzą intensywność cięższych składników (np. nuty orientalne, żywice itd.). Dzięki zastosowaniu nut kwiatowych perfumy stają się bardziej zmysłowe, ciepłe, a ciężkie kompozycje nabierają lekkości. Najwięcej woni kwiatowych stosuje się przy produkcji zapachów dla kobiet. Jeżeli poszukujecie zapachu, który będzie uspokajał, otulał, ale jednocześnie dodawał odrobiny lekkości powinnyście szukać właśnie perfum z nutami kwiatowymi.

Perfumy kwiatowe mogą stanowić wariację różnych gatunków lub być interpretacją tylko jednego kwiatu. Niesamowity wybór umożliwia producentom tworzenie niepowtarzalnych kompozycji, które mogą wykorzystywać do produkcji nieskończonej ilości oryginalnych woni.

Najczęściej wykorzystywane nuty kwiatowe:

  • Kwiat pomarańczy,
  • Róża,
  • Jaśmin,
  • Gardenia,
  • Fiołek,
  • Konwalia,
  • Ylang-ylang.

Nuty kwiatowe to najpopularniejszy składnik w perfumach, który można odnaleźć wśród propozycji wielu wiodących marek perfumeryjnych. Kwiatowe perfumy często są romantyczne, kobiece, idealne do stosowania na co dzień. Choć mogłoby się wydawać, że kwiaty będą pojawiać się tylko wśród kompozycji dla kobiet, to musimy Was zaskoczyć! Kwiaty bardzo często pojawiają się również w propozycjach dla mężczyzn. Często sprawiają, że zapach jest subtelniejszy i mniej nachalny.

Ciekawostka: z fiołka, liści lotosu oraz lilii wodnej można uzyskać niesamowicie drogi absolut i na jego zastosowanie w perfumach mogą sobie pozwolić tylko nieliczne marki.

Polecane przez nas zapachy z nutami kwiatowymi:

GIVENCHY PLAY Givenchy, Play for herCHLOE CHLOE Chloe, ChloeKENZO FLOWER Kenzo, Flower