Kwas hialuronowy

Nie istnieje jeden sprawdzony sposób na spowolnienie procesów starzenia się skóry. Odpowiednia pielęgnacja, świadome dbanie o nią i dobra dieta to podstawa zdrowej, promienistej skóry. Są jednak substancje, które pozytywnie wpływają na polepszenie jej stanu, a wybór odpowiednich kosmetyków może wpłynąć na poprawę elastyczności skóry i nie tylko. Kwas hialuronowy to witamina młodości, którą warto wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji. Dlaczego? Dziś dowiecie się wszystkich najważniejszych informacji dotyczących kwasu hialuronowego i czemu warto wprowadzić go do swojej pielęgnacji.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to naturalna substancja, organiczny związek chemiczny, a dokładniej mówiąc mukopolisacharyd, który jest produkowany w każdym żywym organizmie. Stanowi bardzo istotny składnik we wszystkich tkankach łącznych, a nasz organizm wytwarza go najwięcej w wieku niemowlęcym. Z upływem lat produkujemy go coraz mniej i tkanki, w których się znajduje ulegają degeneracji. Przez to powstają zmarszczki, nasza skóra traci elastyczność, może stać się sucha i nieprzyjemna. Dlatego tak ważne jest uzupełnienie niedoboru kwasu hialuronowego w organizmie. To między innymi on odpowiada za intensywne nawilżenie skóry, poprawę jej elastyczności i jest ważnym elementem, który wpływa na wygląd naszej skóry.

Funkcje kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy przede wszystkim posiada zdolność wiązania bardzo dużych ilości wody oraz łączenia włókien kolagenowych w naszym organizmie. Jedna cząsteczka kwasu jest w stanie związać ponad 200 cząsteczek wody, a 1 gram może związać aż 6 litrów wody! Dzięki temu wpływa na poprawę jędrności, elastyczności skóry i zwiększa poziom nawilżenia widocznie poprawiając jej wygląd. Przy pielęgnacji skóry, która jest zmęczona, mniej jędrna z widocznymi zmarszczkami, nawilżenie jest bardzo istotnym elementem, który wzmacnia i pomaga skórze odzyskać zdrowy wygląd. Z badań wynika, że w naszym organizmie codziennie ulega rozkładowi aż 30% kwasu hialuronowego, a z wiekiem jeszcze więcej. Dlatego kosmetolodzy polecają stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym lub wspomóc swój organizm poprzez zastrzyki lub tabletki zawierające kwas.

Kwas hialuronowy, poza właściwościami nawilżającymi, chroni skórę przed utratą wody. Tworzy na niej warstwę ochronną, przez co skóra na dłużej pozostaje jędrna, miękka i odporna na upływ czasu oraz szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Kwas hialuronowy, a kosmetyki

Stosowanie kwasu hialuronowego w składach kosmetyków pielęgnacyjnych jest bardzo popularne. Można go znaleźć w większości dobrych jakościowo kremach, serach, żelach do mycia twarzy czy maseczkach. Głównym zadaniem kosmetyków, które zawierają kwas hialuronowy jest spowolnienie procesów starzenia, niwelowanie istniejących zmarszczek, głębokie nawilżenie i poprawa jędrności oraz jakości naszej skóry. Kosmetyki z zawartością kwasu hialuronowego można stosować również pod oczy, dzięki czemu skóra staje się bardziej jędrna, a zmarszczki mimiczne ulegają spłyceniu. Wzmocnienie struktury skóry jest niezwykle istotne, jeżeli chcemy aby była zdrowa, jędrna i pozbawiona zmarszczek przez wiele lat. Aby wzmocnić i utrwalić działanie odmładzające, najlepiej jest aplikować kwas bezpośrednio do skóry właściwej, przez wykwalifikowanego lekarza. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego wypełnia zmarszczki, znacznie poprawia nawilżenie, a efekt takiego zabiegu utrzymuje się dłużej (od 6-12 miesięcy) niż w przypadku stosowania kremów czy innych kosmetyków pielęgnacyjnych. Kolejną alternatywą są suplementy, które wspomagają skórę od środka. Warto wiedzieć, że nie poleca się stosowania kwasu w formie zastrzyków lub doustnie w czasie ciąży lub karmienia piersią. Nie przeprowadzono jeszcze badań, które mogłyby potwierdzić lub wykluczyć negatywne działanie stosowania kwasu przez matkę w trakcie ciąży lub w okresie karmienia piersią.

Stosowanie kwasu hialuronowego w znaczny sposób wpływa na wygląd skóry. Nie musimy od razu poddawać się zabiegom medycyny estetycznej aby odczuć działanie kwasu, wystarczy wprowadzić do pielęgnacji dobrej jakości kosmetyki, które mają tę substancję w składzie. Jest to jeden z najpopularniejszych składników stosowanych w kosmetykach pielęgnacyjnych, który ma skuteczne i potwierdzone działanie.