Co oznacza kolor perfum?

Perfumy różnią się nie tylko kompozycją zapachów, ale również kształtem i kolorem flakonu. Zanim sięgniemy po jakiś zapach, już po buteleczce wiemy, czego możemy się spodziewać. To wskazówka dla osób, które nie lubią sprawdzać zapachów skrajnie odmiennych od tych, po które sięgają najczęściej.

Znaczenie koloru perfum

Zazwyczaj perfumy dzielą się na 5 podstawowych nut zapachowych, na bazie których tworzy się późniejsze kompozycje. Są to nuty: orientalne, drzewne, kwiatowe, cytrusowe i zielone. Odpowiednio dobrane składniki, tworzą specyficzną barwę, po której możemy odgadnąć jaki zapach znajduje się we flakonie.

Fiolet, czerwień i pomarańcz

Jeżeli poszukujecie orientalnych, ciężkich zapachów z dużą domieszką słodyczy lub kwiatów, powinnyście sięgnąć po flakoniki w takich odcieniach. Fiolet wiąże się z korzennymi przyprawami, więc aromaty zamknięte w takich barwach są bardzo często orientalne, ciężkie i dominujące. Czasem takie zapachy zamknięte są też w czerwonych i pomarańczowych flakonach. Jednakże czerwone buteleczki bardzo często mieszczą też w sobie słodkie, owocowe aromaty z silnym akcentem kwiatowym i domieszką orientu. Właśnie dlatego do tej kategorii kolorów przypisuje się mocniejsze perfumy, po które sięgną zwolenniczki kwiatowych, orientalnych i korzennych nut.

Róż, zieleń i żółć

Zwolenniczki świeżych, cytrusowych zapachów powinny sięgać po buteleczki w jasnych barwach żółci, zieleni lub różu. Takie kolory sugerują połączenie zapachów cytrusowych z orzeźwiającym grejpfrutem, świeżymi liśćmi, trawą oraz lekkimi kwiatami. Bardzo często takie zapachy są skomponowane w taki sposób, aby można je było stosować na co dzień. Zielone flakoniki bardzo często stanowią kompozycje uspokajające, harmonijne i dość delikatne, odświeżające. To zapachy, które dodają energii, jednocześnie uspokajają i pozwalają odpocząć. Sugeruje się je dla młodych, energicznych kobiet, które lubią szybkie tempo życia.

Brąz i czerń

Aromaty, w których dominują drzewne nuty zazwyczaj zamknięte są właśnie w brązowych lub czarnych flakonach. Najczęściej są to zapachy męskie, które poza drzewnymi nutami łączą w sobie czarną herbatę, drzewo sandałowe, piżmo, imbir czy paczulę. Bardzo często takie propozycje są cięższe i zdecydowanie mocniejsze, niż te zamknięte w jasnych buteleczkach. Perfumy w ciemnych, eleganckich butelkach powinny przypaść do gustu panom i paniom, którzy lubią wyróżniać się z tłumu.

Błękit i biel

Morskie, zimne zapachy, które przywodzą na myśl morską bryzę zazwyczaj skrywają się we flakonikach w odcieniach błękitu. Kojarzą się ze świeżym powietrzem, przyjemnym spokojem morskich fal i świeżością słonecznych dni. Bardzo często są to aromaty orzeźwiające, pobudzające i dodające energii. Aldehydy, które zyskały sławę dzięki Chanel N°5 najczęściej możemy odnaleźć w białych, subtelnych buteleczkach. Dzięki temu od razu wiemy, czego się spodziewać.

Oranż i fuksja

Fanki słodkich, smakowych, zapachów zdecydowanie powinny kierować się w stronę flakonów w odcieniu oranżu. Bardzo często ich głównym składnikiem są nuty słodkiego karmelu, które mogą na dłuższą metę być nieco przytłaczające. Mimo wszystko są bardzo uwodzicielskie i zmysłowe, jeżeli lubicie otaczać się słodkimi woniami. Natomiast flakony zabarwione fuksją lub intensywnym różem najczęściej zamykają w sobie coś ekstremalnie słodkiego. Zazwyczaj połączonego z lekkością kwiatów dla przełamania zapachu.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że nie wszyscy producenci kierują się tymi zasadami. Najlepszym doradcą w wyborze perfum są nasze preferencje zapachowe.