Marka miesiąca - Hermes

Hermès to rodzinna firma, jedna z najstarszych w świecie mody. Jej początki miały miejsce w XVIII wieku, a co za tym idzie jej historia jest długa i bardzo ciekawa. Jeżeli interesujecie się modą, to jesteśmy przekonani, że słyszeliście o marce Hermès. Pewnie wzdychacie do słynnych torebek Birkin czy Kelly albo chciałybyście mieć w swojej garderobie piękną apaszkę. Nic dziwnego, bo Hermès to doskonała jakość i klasa sama w sobie.

Dziś przygotowaliśmy dla Was 15 ciekawych faktów o marce Hermès.

15 ciekawostek o marce

 1. Firma została założona w 1837 roku, a jej właścicielem był Thierry Hermès i to właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa firmy. Thierry urodził się w Niemczech, ale miał francuskie korzenie, do których po latach wrócił. W wieku 30 lat wyjechał do Paryża i tam rozpoczął karierę.
 2. Marka Hermès zaczęła swoją historię od… wyposażenia niezbędnego do jazdy konnej. Thierry projektował siodła i uprzęże, które cieszyły się sporą popularnością.
 3. Firma istnieje już ponad 170 lat i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na całym świecie.
 4. Nazwa firmy Hermès pochodzi oczywiście od nazwiska założyciela, ale nie tylko. Hermès to patron wędrowców, handlu, posłaniec bogów, który posiadał zaczarowane sandały umożliwiające mu podróżowanie po całym świecie. Jako, że początkowo firma była związana z jazdą konną, czyli – podróżowaniem – nazwa idealnie wpasowała się w ideę marki.
 5. Ogromnym przełomem w historii marki była Wystawa Światowa w 1867 roku, podczas której Hermès otrzymał Medal Pierwszej Klasy i zyskał takich klientów jak car rosyjski Aleksander II, który zaopatrywał się u Therry’ego w akcesoria do jazdy konnej.
 6. Firmę po śmierci założyciela przejął syn, a w późniejszym czasie wnukowie, którzy przenieśli główną siedzibę firmy do budynku, który znajduje się przy ulicy Faubourg Saint-Honoré. Co ciekawe siedziba znajduje się tam do tej pory!
 7. Adolphe i Emile-Maurice Hermès, wnukowie założyciela, chcieli rozwijać firmę i pozostając przy początkowej idei podróżowania zaprojektowali i stworzyli pierwszą linię walizek, kufrów, neseserów i teczek na dokumenty oraz korespondencję.
 8. Marka Hermès jako pierwsza w Europie zaczęła wszywać do skórzanych rzeczy zamki błyskawiczne. W 1918 roku spod szyldu marki wyszła pierwsza skórzana kurtka zamykana właśnie na zamek błyskawiczny.
 9. Hermès jako pierwsza marka luksusowa stworzyła swoją stronę internetową, która działa bez przerwy od ponad 17 lat.
 10. Marka ma w swoim portfolio niesamowicie dużo produktów, ale dwie torebki zyskały sławę na cały świat. Mowa o modelu Kelly oraz Birkin. Pierwsza z nich została zaprojektowana na cześć księżnej Grace Kelly natomiast druga, była dedykowana piosenkarce Jane Birkin. Stąd zresztą pochodzą nazwy torebek.
 11. Wszystkie produkty marki Hermès są produkowane we Francji i bardzo często dana rzecz jest komponowana przez jedną osobę od początku do końca. Co ciekawe stworzenie jednej torebki trwa nawet 24h.
 12. Słynne pomarańczowe opakowania pojawiły się dopiero po II Wojnie Światowej.
 13. Marka od dnia swojego istnienia otworzyła mnóstwo salonów. W tej chwili na całym świecie działa ponad 300 punktów marki!
 14. Flagowy sklep marki w Paryżu to nie tylko miejsce, w którym można zrobić zakupy. Sklep Hermès to również kawiarnia, która oferuje pyszną kawę w markowej porcelanie i wypieki własnej produkcji.
 15. Marka Hermès jest jedną z najlepiej rozwijających się marek luksusowych na świecie.