Marka miesiąca - Guerlain

Guerlain to historia nie tylko miłośnika pięknych perfum i perfumiarza z zamiłowania. To dzieje rodziny perfumiarzy, którzy z miłości do pięknych zapachów stworzyli markę, która do dnia dzisiejszego znana jest już na całym świecie i wciąż podbija serca.

Założycielem domu Guerlain, a właściwie pierwszej perfumerii, jest Pierre-François Pascal Guerlain. W 1828 roku przy 42, Rue de Rivoli w Paryżu z pomocą swoich synów Aimé i Gabriela, Pierre wytwarzał swoje pierwsze zapachy. Spod szyldu marki Guerlain wychodziły wody perfumowane, wody toaletowe i kosmetyki, wszystko najlepszej jakości. To były lata, w których rodzina budowała swoją pozycję na rynku, zdobywała klientów i dzięki uzyskanej renomie, kontaktom i doskonałej jakości dwanaście lat później udało im się otworzyć kolejną perfumerię. To, co wyróżniało aromaty Guerlain od innych perfumiarzy to luksusowe i najlepsze jakościowo składniki oraz wprowadzenie do perfum substancji syntetycznych.

Główną ideą Pierre Guerlain było tworzenie perfum personalizowanych, która przyniosła mu największą sławę i tytuł Oficjalnego Perfumiarza jej Królewskiej Mości po zaprojektowaniu zapachu „Eau de Cologne Impériale”. Tworzył perfumy dla księżnej Eugenii (żony Napoleona), austriackiej cesarzowej Sisi, czy hiszpańskiej królowej Izabeli i dla przedstawicieli wielu europejskich dworów królewskich. Guerlain był najbardziej pożądanym perfumiarzem w Paryżu i dzięki jakości swoich produktów stał się założycielem jednej z najstarszych marek perfumeryjnych na świecie.

W 1864 roku, po śmierci Pierre Guerlain, interesem zajęli się synowie założyciela. Aimé przejął rolę głównego perfumiarza i to on odpowiadał za tworzenie perfum. Stworzył takie kultowe zapachy jak „Fleur d'Italie”, „Rococo” czy ponadczasowy zapach „Jicky”. Natomiast Gabriel zajął się zarządzaniem i rozwojem marki. To był początek tradycji, w której członkowie rodziny Guerlain przekazywali swoją wiedzę, doświadczenie w tworzeniu perfum i tajniki perfumiarstwa z pokolenia na pokolenie.

Przez lata za sukcesem marki stali członkowie rodziny Guerlain. Po Aimé rolę głównego perfumiarz przejął syn Gabriela Jacques. Stworzył on wciąż popularne kompozycje takie jak: „Eau du Coq”, „Après L'Ondée”, „Mitsouko” i kultowy zapach marki „Shalimar”. Ostatnie perfumy, które stworzył z pomocą swojego wnuczka Paula Guerlain to „Ode”, mocny kwiatowy zapach. To właśnie on przejął po swoim dziadku stanowisko głównego perfumiarza i jednocześnie był ostatnim członkiem rodziny Guerlain na tym stanowisku. To on odpowiada za kultowe męskie zapachy jak „Vetiver” czy „Habit Rouge”.

W 1994 roku spółkę Guerlain przejęła firma LVMH i od tego momentu perfumy sygnowane logiem marki tworzone są przez ludzi, którzy nie należą już do rodziny Guerlain. Natomiast Jean-Paul Guerlain wciąż pomaga przy tworzeniu zapachów, konsultuje w doborze składników i pełni pieczę nad jakością dobieranych ingrediencji.

Przez wszystkie lata najważniejszym kryterium w tworzeniu produktów marki Guerlain, była jakość. Wszystkie produkty, które wchodziły do sprzedaży były starannie przygotowane ze składników, których jakość nie pozostawiała wątpliwości. Dzięki temu zainteresowanie perfumami rosło, a marka mogła produkować kosmetyki do pielęgnacji i makijażu. Wierne grono klientów wracała po więcej wiedząc czego mogą się spodziewać. Do dnia dzisiejszego są to jedne z najlepszych kosmetyków dostępnych na rynku, które zaspokajają potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Dzieje marki Guerlain to historia ponad 180 lat, która tak naprawdę nie miała jeszcze swojego zakończenia. Choć markę tworzą już ludzie spoza rodziny, to wciąż idea najlepszej jakości, wyjątkowych kompozycji i nieoczywistych połączeń przyświeca twórcom spod szyldu Guerlain.