Marka miesiąca – Gucci

Gucci to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych domów mody na świecie. Został założony w 1921 roku przez Guccio Gucci, we Florencji. Swój pierwszy sklep otworzył on dopiero w kwiecie wieku, mając 40 lat. Nigdy wcześniej nie interesował się branżą modową, choć jego ojciec był kapelusznikiem. Praca w hotelu pobudziła w nim miłość do luksusu. Jego pomysłowość i otwarty umysł, zaowocowały imperium, które sprawnie funkcjonuje do dzisiaj.

Wiele firm, które powstały w czasie wojny dopadł kryzys, również Gucci'ego. Właśnie wtedy powstał słynny materiał z logiem GG oraz diamentowym wzorem, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Notabene ten materiał wykorzystywany jest przy produkcji niektórych torebek i akcesoriów marki, po dziś dzień. Przy prowadzeniu interesów pomagali ojcu jego synowie, prężnie rozszerzając działanie marki o sklepy w całej Europie, a później w Stanach Zjednoczonych. Niestety był to trudny moment dla marki, gdyż Guccio Gucci, w kilka dni po otworzeniu butiku w Stanachm zmarł, a interes pozostał w rękach jego snów.

Paradoksalnie w momencie najsilniejszego rozkwitu oraz największej rozpoznawalności, marka zaczęła przeżywać kryzys, a przychody zaczęły spadać. To był moment, w którym cały interes przejął wnuk założyciela Maurizio. Aby wyjść z dołka finansowego, postanowił on sprzedać rodzinny interes. To mroczny moment w historii marki Gucci, nie tylko z powodu kryzysu finansowego, ale też z powodu rodzinnej intrygi. Nie każdy wie, że żona nowego właściciela wynajęła płatnego zabójcę, aby zamordował jej współmałżonka. Kobieta do dzisiaj przebywa za ten występek w więzieniu.

W 1994 r. dyrektorem kreatywnym marki Gucci został nikt inny jak utalentowany i pomysłowy Tom Ford. To był całkowity przełom w historii marki, ponieważ produkty projektowane przez Toma były luksusowe, seksowne i wzbudzały ogromne pożądanie. Jego niekonwencjonalne podejście i niesamowity talent zaowocowały ogromnymi zyskami. Produkty Gucci znów zaczęły pojawiać się w wielkim świecie, gwiazdy chętnie sięgały po produkty sygnowane logiem GG. Niestety po 10 latach Tom postanowił zająć się własną marką, a zastąpił go Alessandro Michele. Od 2015 roku to właśnie on tworzy odważne, nieoczywiste kolekcje, które wzbudzają mnóstwo kontrowersji wśród klientów marki.

Marka Gucci to przede wszystkim niesamowita historia, za którą stoją prawdziwi ludzie. Rodzina Gucci nigdy nie należała do idealnych. Rodzinne waśnie, kłótnie, tendencje do hucznych imprez sowicie zakrapianych alkoholem nie zawsze wychodziły im na dobre.

Dom Gucci słynie z wielu produktów, ale najsłynniejsza jest zdecydowanie torebka, której model nazywa się Jackie. Nadano jej tą nazwę po Jackie Kennedy, model ten produkowany jest do dzisiaj.