Filtry przeciwsłoneczne

Choć sporo się o tym mówi nie tylko w Internecie, ale również w mediach tradycyjnych, wciąż zapominamy o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych. Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy jak ważna jest ochrona naszej skóry przed negatywnym wpływem promieni UVA oraz UVB. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych to absolutna podstawa, która zapewni naszej skórze nie tylko zdrowie, ale i piękny wygląd przez wiele lat.

Rodzaje promieniowania

Promieniowanie słoneczne możemy podzielić na trzy rodzaje: podczerwone, widzialne oraz ultrafioletowe i właśnie to ostatnie ma największy i najbardziej negatywny wpływ na naszą skórę. Dzieli się je ze względu na długość fal i najczęściej mówi się o UVB (czyli średnia długość fali UV) oraz UVA (czyli najdłuższa fala) na którą jesteśmy narażeni przez cały rok. Promieniowanie UVB wpływa na nasz naskórek i skórę właściwą, ma działanie rakotwórcze, może powodować podrażnienia, poparzenia i rumień. Natomiast promieniowanie UVA sięga aż do tkanki podskórnej i znacznie wpływa na przyspieszenie procesu fotostarzenia się skóry.

Jeżeli chcemy zachować zdrowy wygląd i piękną skórą powinnyśmy stosować filtry przeciwsłoneczne nie tylko w okresie wiosny i lata, ale przez cały rok.

Filtry przeciwsłoneczne – co to jest?

Tak naprawdę to po prostu specjalnie opracowane związki chemiczne, które są stosowane w wielu kremach pielęgnacyjnych, mleczkach, olejkach oraz kosmetykach do opalania. Ich głównym zadaniem jest ochrona naszej skóry przed promieniami słonecznymi. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych zapewnia naszej skórze bezpieczeństwo i stanowi barierę ochronną przed pękaniem skóry, poparzeniami, przebarwieniami, powstawaniem piegów, zmarszczek itd. Przede wszystkim zapobiegają fotostarzeniu się skóry, które jest główną przyczyną utraty elastyczności i jędrności skóry.

Filtry dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: absorbujące i nieprzepuszczające. Pierwsza grupa to filtry chemiczne, których głównym zadaniem jest pochłanianie energii wydzielanej przez promienie słoneczne. Natomiast druga grupa, to tak zwane filtry fizyczne, które odbijają promienie i nie przepuszczają promieniowania ultrafioletowego (stosuje się do nich tlenek cynku lub dwutlenek tytanu).

Warto wiedzieć, że wiele kremów do codziennej pielęgnacji zawiera filtry, które chronią naszą skórę. Coraz częściej widzi się podkłady SPF 15, SPF 20 – sięganie po takie produkty również jesienią i zimą chroni naszą skórę przez cały rok.

Filtry chemiczne

To filtry, które łączą w sobie wiele substancji, które mają właściwości wchłaniania promieni UV. Chronią ją poprzez absorbowanie energii promieni słonecznych zamieniając je w efekt ciepła, który nie jest szkodliwy dla naszej skóry. Filtry chemiczne mają lekką, nieklejącą się konsystencję, która szybko się wchłania nie pozostawiając śladów na skórze. Są skuteczniejsze niż filtry mineralne, ale ze względu na mocno chemiczny skład mogą podrażniać skórę, uczulać i wywoływać uczucie swędzenia lub pieczenia.

Filtry chemiczne należy stosować na skórę mniej więcej co dwie godziny, ponieważ nie są tak stabilne na słońcu jak filtry mineralne. Aktualnie bardzo często łączy się filtry chemiczne z mineralnymi, aby uzyskać produkt skuteczny, stabilny i możliwie delikatny dla skóry.

Filtry mineralne

W filtrach mineralnych najczęściej zamieszczany jest dwutlenek tytanu (chroni przed UVB) oraz tlenek cynku (chroni przed UVA). One stanowią bazę tych filtrów i co ciekawe, często można je odnaleźć również w podkładach mineralnych. Często w składzie filtrów mineralnych można odnaleźć również tlenki żelaza. Przede wszystkim główną przewagą filtrów mineralnych nad chemicznymi jest po prostu lepszy skład. Dzięki temu nie musimy się obawiać, czy filtr wywoła podrażnienie, uczulenie czy jakikolwiek inny dyskomfort. Są znacznie bardziej stabilne niż filtry chemiczne. Warto jednak wiedzieć, że filtry mineralne świetnie chronią przed promieniami UVB, ale nie są już tak skuteczne przy ochronie przed UVA.

Filtry mineralne tworzą na skórze swego rodzaju warstwę ochronną, osadzają się na niej tworząc tarczę-lustro, które po prostu odbija od naszej skóry szkodliwe promienie UV. Nie wnikają w skórę, nie uczulają i nie podrażniają, nawet delikatnej wrażliwej, mogą być również stosowane przez alergików. Filtry mineralne poleca się stosować kobietom w ciąży oraz u małych dzieci.

Wadą filtrów mineralnych jest to, że mocno bielą skórę. Zaaplikowane w sporej ilości mogą stworzyć na skórze niechciany, biały efekt nieprzyjemnej maski.

Jaki filtr kupić?

Nie istnieje filtr idealny. Niestety potrzeby naszej skóry są różne, a my nie jesteśmy w stanie przewidzieć efektów opalania. Podczas zakupu produktów do opalania, warto sięgnąć po te, które zawierają w sobie filtry chemiczne oraz mineralne. Dzięki temu nasza skóra będzie skutecznie chroniona przed każdym typem promieniowania, nie będzie zbytnio obciążona i istnieje większe prawdopodobieństwo, że produkt nie podrażni skóry.

Pamiętajcie o tym, aby stosować filtry nie tylko latem, ale przez cały rok. Skóra lubi być chroniona, nawilżona i pielęgnowana. Dzięki temu przez wiele lat będzie promienna i zdrowa, a świadome wybieranie produktów gwarantuje widoczne efekty.