Cera sucha, a tłusta

Dostosowanie odpowiedniej pielęgnacji do typu cery jest gwarancją zdrowego wyglądu. Kosmetyki, które zaspokajają potrzeby Waszej skóry, odżywią ją i pozwolą na szybką regenerację. W poprzednim wpisie skupiliśmy się na rozpoznaniu cery normalnej i mieszanej, natomiast dzisiaj omówimy czym charakteryzują się pozostałe typy cery - sucha, tłusta oraz wrażliwa.

SKÓRA SUCHA

Najbardziej charakterystycznym elementem tego typu cery, jest brak lub bardzo niski poziom nawilżenia i natłuszczenia. Wynika to z faktu, że gruczoły łojowe w skórze suchej, nie są tak aktywne jak w przypadku skóry normalnej oraz produkują za mało naturalnej warstwy lipidowej, która ma chronić skórę przed utratą wilgoci. Cera sucha reaguje bardzo szybką utratą wody na wszystkie czynniki zewnętrzne takie ja wiatr, słońce, mróz, klimatyzację lub zmiany temperatury. Objawia się to uczuciem pieczenia, swędzenia, skóra staje się zaczerwieniona, a w skrajnych przypadkach zaczyna się obficie łuszczyć. Jest cienka, delikatna, często ma jasnoróżowy odcień, a pod powierzchnią widać rozszerzone naczynka.

Cera sucha ma zbyt mało ceramidów i lipidów, przez co woda, która się w niej znajduje nie jest zatrzymywana i ucieka z naskórka. W związku z czym, poza zewnętrznym nawilżaniem, niezbędne jest picie dużej ilości wody. Używanie tłustych, mocno nawilżających kremów, daje uczucie ulgi i uzupełnia braki w nawilżeniu. Nie służy jej stosowanie wody z mydłem oraz kosmetyków matujących. Cera sucha najlepiej reaguje na produkty mocno nawilżające, oleiste i bardzo treściwe, takie jak np. olej wazelinowy, kokosowy, wazelina, woski roślinne i syntetyczne.

Skóra sucha wymaga znacznie więcej troski i bardziej świadomej pielęgnacji niż np. cera normalna, ponieważ szybko traci elastyczność, staje się matowa i nieprzyjemna. Z tego powodu zmarszczki i efekty starzenia się, są na niej widoczne najszybciej.

SKÓRA TŁUSTA

W przeciwieństwie do skóry suchej, gruczoły łojowe są w tym wypadku zbyt aktywne. Charakteryzuje się to delikatną, połyskującą warstwą na powierzchni skóry twarzy (najczęściej w strefie T), nawet po dokładnym myciu lub demakijażu. Niestety, bardzo często struktura takiej skóry jest nierówna, pokryta niedoskonałościami, zaskórnikami, a nawet trądzikiem. Ma ona tendencję do zatykania ujść mieszków włosowych, powstawania stanów zapalnych i wszelkiego rodzaju krost. Cechuje się rozszerzonymi porami, nieustannym błyszczeniem i ziemistym, szarym kolorem. Jest gruba i bardzo często lepka od pokrywającej warstwy sebum.

Nadprodukcja łoju może mieć uwarunkowania hormonalne, a przyczyn można doszukiwać się też w zaburzeniach układu trawiennego, przemianie materii, nadmiernym stresie, nieodpowiedniej diecie lub w źle dobranych lekach i kosmetykach.

Skóra tłusta nie lubi się z obfitymi i natłuszczającymi kremami. W tym wypadku warto stosować sera lub lekkie kremy oil-free, czyli bez olejów w składzie. Zaleca się stosowanie kosmetyków z tej samej linii, aby całość się płynnie uzupełniała. Pielęgnację cery tłustej trzeba uzupełnić regularnymi peelingami i stosowaniem maseczek dostosowanych do potrzeb skóry.

Posiadaczki cery tłustej dłużej będą mogły cieszyć się młodym i jędrnym wyglądem przez wiele lat. Ponadto ten typ skóry jest odporny na wszelkie czynniki atmosferyczne takie jak wiatr, mróz czy chociażby klimatyzacja. Jedynie zbyt intensywna ekspozycja na słońce może wywołać nadmierne wydzielanie sebum.

Podstawą do doskonałego wyglądu skóry, jest odpowiednio dobrana pielęgnacja. W przypadku cery tłustej nie należy przesadzać, natomiast skóra sucha wymaga nieco więcej uwagi. Znalezienie złotego środka nie jest trudne, trzeba sugerować się reakcjami skóry na dane produkty, a znalezienie odpowiednich kosmetyków nie będzie trudne.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Wam rozpoznać swój typ cery. Jeżeli jednak wciąż macie wątpliwości, radzimy wybrać się do specjalisty, który odpowie na wszystkie Wasze pytania.